Przykrywanie basenu daje wymierne korzyści w postaci lepszego bilansu cieplnego wody w basenie, zmniejszonego parowania i tym samym zmniejszenie zapotrzebowania na osuszanie powietrza oraz oszczędności w zużyciu chemii basenowej.

Folia solaryczna

Najprostsze i zarazem najtańsze przykrycie basenowe w postaci specjalnej folii bąbelkowej to najczęściej stosowany rodzaj przykrycia na basenach zarówno ogrodowych jak i basenach krytych.
Folia solaryczna wybierana jest najczęściej w celu zwiększenia średniej temperatury wody w basenie. Słusznie! Przykrywanie basenu folią na noc oraz w pochmurne i wietrzne dni podniesie średnio temperaturę wody od 4 do 6 oC !!! Dodatkowe korzyści to zmniejszenie zabrudzenia basenu oraz oszczędność w chemii basenowej. Folia solaryczna o specjalnej strukturze bąbelków powietrza ma grubość 400-500 mikronów. Na rynku występują także folie o mniejszej grubości, ale ich trwałość jest niedostateczna.

Roleta basenowa

Rolety basenowe są zdecydowanie droższym rozwiązaniem jeśli chodzi o przykrywanie basenu. Oczywiście posiadają wiele zalet takich jak ograniczenie parowania, izolacja termiczna. Są w zasadzie nieodzownym elementem każdego basenu wewnętrznego budowanego w domu.

Ale jest jeszcze jedna zaleta, która często decyduje o wborze tego typu przykrycia. Duża sztywność i wyporność lamelek. Roleta, która pływa na powierzchni wody jest zabezpieczeniem aby do basenu nikt nie wpadł. Przykryty basen jest bezpieczny jeśli przypadkowo wejdzie na nie dziecko lub zwierzę.

Kolejna zaletą jest zapewne trwałość rolety. Odpowiednio czyszczona w każdym sezonie wytrzyma zapewne przeszło 10 lat. Lamele rolety basenowej wykonane są przeważnie z PCV lub Poliwęglanu.

Rolety ze względu na swoją dość sporą wagę muszą być zwijane elektrycznie - służą do tego specjalne zwijarki z elektronicznym sterowaniem. To dodatkowy koszt podczas instalacji tego typu zakrycia basenu.

Zadaszenia basenowe

Zadaszenia basenowe to propozycja dla tych, którzy chcą przedłużyć sezon kąpielowy w swoim basenie ogrodowym. Wyższa temperatura wody w basenie oraz ochrona przed zabrudzeniami z zewnątrz to najważniejsze zalety.

Warto jednak pamiętać, że i zimą, gdy nikt się nie kąpie - zadaszenie również odgrywa istotną rolę. Chroni basen przed działaniem warunków atmosferycznych i tym samym wydłuża jego żywotność.

Zadaszenia basenowe wykonane są z aluminium i poliwęglanu - lekkich materiałów o dużej wytrzymałości. Moduły zadaszenia przesuwane są po specjalnie zaprojektowanych szynach co sprawia, że czynność odsłaniania i zasłaniania basenu może zrobić jedna osoba!
Niemal każdy producent oferuje również możliwość zamykania zadaszenia na klucz. To element dzięki, któremu możemy być pewni o bezpieczeństwo dzieci czy zwierząt!